Katarakt


 • Katarakt nedir?
 • Katarakt hakkında yanlış bilgiler?
 • Katarakt belirtileri nedir?
 • Katarakt ilermesi nasıl yavaşlatılır?
 • Katarakt ne zaman tedavi edilir?
 • Katarakt nasıl tedavi edilir?

 

Katarakt nedir?

Katarakt göz merceğinin (lens) bulanıklaşmasıdır. Göz merceğinin şeffaflığı azaldığında göz içine ışığın girmesi engellenmiş olur ve buna bağlı olarak bulanık görme başlar. Göz merceği kapalı bir zar içinde bulunmaktadır. Hücreler canlılığını kaybettikçe bu zar içinde birikir. Bu hücrelerin sayısı arttıkça lensde bulanıklaşma ortaya çıkar ve sonuçta görme azalır.Katarakt çoğu zaman gözün normal yaşlanma sürecine bağlı olarak gelişir. Bununla birlikte şeker hastalığı, ışın tedavisi, göz yaralanmaları ve bazı ilaçlara bağlı olarak da katarakt gelişebilir. Katarakt bazen göz merceğinde küçük bir alanda gelişir ve görmeyi azaltmazsa müdahale gerektirmez. Bununla birlikte mercekte geniş bir alanda bulanıklık oluşursa ciddi görme azlığına sebep olabilir ve tedavi gerekir.

 

 
 Normal Göz    Kataraktlı Göz

 

Katarakt hakkında yanlış bilgiler?

Katarakt hakkında bazı yanlış bilgiler vardır. Katarakt bir tumor veya göz üzerinde bir zar veya et büyümesi değildir. Katarakt bir gözden diğerine geçmez. Katarakt dışardan bakınca görülebilen bir zar tabakası değildir. Gözlerimizin aşırı yorulması katarakta sebep olmaz. Okuma ve çalışma kataraktı artırmaz. Katarakta bağlı bulanık görme geçicidir.

 

Katarakt belirtileri nedir?

Katarakt oluştuğunda hemen fark edilmeyebilir. Bulanık görmeniz yavaş yavaş ortaya çıkar ve çok ileri dereceye gelmeden fark edemeyebilirsiniz. Katarkt ağrıya sebep olmaz. Görmenizde hafif bir bulanıklaşma olabilir veya küçük yazıları okumada veya iğneye iplik takmada zorlanmaya başlayabilirsiniz. Bazen göz önünde bir perde oluşur. Bazı kişiler karanlıkta net görememekten şikayet eder. Katarktı ortadan kaldırmak için bir ilaç tedavisi veya özel bir diyet yoktur. Göz muayenesinde kataraktınız olup olmadığı veya gözlük ihtiyacınız olup olmadığı tesbit edilir.
Katarakta bağlı şu belirtiler olabilir:

 • Bulanık Görme
 • Gözde kamaşma
 • Renklerde soluklaşma
 • Gözlük camlarında sık değişme
 • Gece bulanık görme
 • Işık etrafında haleler
 • Çift görme

 

Katarakt ilermesi nasıl yavaşlatılır?

Güneş gözlükleri takmak ve güneşten korunmak katarakt ilerlemesini yavaşlatır. UV korumalı gözlükler takarak güneş ışığındaki ultraviyole dalgalardan korunuruz ve buna bağlı olarak katarakt gelişme riskini azaltabiliriz.
Sigara katarakt oluşumunu hızlandırmaktadır. Sigara içenlerde ayrıca macula dejenerasyonu dad aha sık görülmektedir.

Katarakt ne zaman tedavi edilir?

Katarakt ilerleme hızı her kişi için farklıdır. Katarakta bağlı görme problemleri günlük işlerinizi etkilemeye başladığında ameliyat yapılması önerilmektedir.


Katarakt nasıl tedavi edilir?

Görmenizde hafif bir bulanıklık ortaya çıktığında hiç bir tedavi gerektirmeyebilir.Yeni bir gözlük ayarlanmasıyla yeterli olabilir..
Katarakt tamamen oluştuktan sonra damla, ilaç, egzersiz, özel diyet veya gözlükle kataraktı tedavi etmek mümkün değildir. Katarakta bağlı olarak günlük işlerinizi yapmanız engellendiğinde, işlerinizi yapacak kadar net görmediğinizde ameliyat düşünülmelidir. Katarakt sadece ameliyatla tedavi edilebilir.
Lazer kullanılarak sadece küçük bir ameliyat yerinden katarakt ameliyatı yapılır. Katarakt ameliyatında bulanıklaşmış göz merceği dışarı çıkarılır ve göz içine kalıcı lens konur.

 

KATARAKT HAKKINDA SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ