Yakın Gözlük


  • Presbiyopi nedir?
  • Presbiyopi belirtileri nelerdir?
  • Presbiyopi tedavisi nasıldır?


Presbiyopi nedir?

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak lensin esnekliği yitirmesi ve bunun sonucunda yakın görmenin bozulmasıdır. 35–40 yaşlarında başlar ve 60 yaşına dek sürekli ilerler.    
Çocuk ve gençlerde göz içi merceği yumuşaktır ve göz içi bazı kasların kasılması sonucu eğimini değiştirerek kırma kuvvetini arttırabilir ve böylece yakın nesneler net olarak odaklanabilir. Yaşla gittikçe artan şekilde sertleşir ve şekil değiştirme kabiliyetini kaybeder. Bu da yakın odaklanmayı zorlaştırır ve 40-45 yaş cıvarında düzeltme ihtiyacı gelişir.Bu olgu uzağa hipermetrop olanlarda daha erken miyop olanlarda daha geç veya hiçbir zaman ortaya çıkmayabilir ve bu duruma presbiyopi denir.Presbiyopi belirtileri nelerdir?

Presbit başlayan kişiler okuma gibi yakın işleri yaparken zorluk hissetmeye başlarlar.Yakın nesneler bulanır,yakın iş yaparken zorlanma ve yorgunluk belirir.Diğer bir erken şikayet yakından uzağa geçişte kısa bir süre için uzağın da bulanık olmasıdır.Bunun sebebi yakına uyum için sarfedilen zorlu kasılmanın hemen gevşeyememesidir.Bunu otofokuslu bir kameranın mesafe ayar raylarının kayganlığını kaybetmesine benzetebiliriz.Diğer bir gözlem artık kolların kısa kalmasıdır,çünkü farkında olmdan yakın nesne uzağa tutularak netleştirilmeye çalışılır. 

Presbiyopi  tedavisi nasıldır?

Bugün için en başarılı düzeltme yöntemi gözlüklerdir. Kişinin uzak gözlüğüne ihtiyacı yoksa 43-45 yaşlarında +1 D yakın gözlüğü takmaya başlar ve bu her 3-5 yılda 0,5 D artırılarak 60 yaşlarına kadar ilerletilir. Uzak gözlüğü varsa, bu cam dereceleri uzağa ilave edilir. Bu amaçla iki ayrı gözlük ya da tek çerçeveye yerleştirilen uzağa ve yakına ayarlanmış iki odaklı (bifokal) camlar veya ara mesafeleri de gösterebilecek çok odaklı (multifokal) camlar tercih edilebilir. 

Kontakt lens takanlar tek göze uzak, diğer göze yakın için lens takabilirler.Buna monovizyon denir.İlk günler zorluk çekilse de çok detaylı görme ihtiyacı olmayan kişilerde alıştıktan sonra pratik bir çözümdür. Multifokal lenslerle hasta mutluluk oranı görme açısından düşüktür.

Lasere uygun miyoplarda aynı kontakt lenslerdeki gibi monovizyon tedavisi yapılabilir.Tek gözü uzak için sıfırlanır diğer göz yakını iyi görebilecek kadar eksik düzeltilir  yani biraz miyop bırakılır.

YAKIN GÖZLÜK KULLANIMI HAKKINDA SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ